Menu

Almetyna blox

Rysunki i grafika, czasem na tematy poważne, a czasem zupełnie nie.

Bałamutki

Zgroza ekranów

almetyna

SERIA BAŁAMUTKI 21/28

Seria w serii "Ekrany to my", rysunek nr 1/3

Ekran naszym mieczem
Skąd się wzięły Bałamutki?

almetyna

BAŁAMUTKI 15/28

 

 

To jest trochę niejasne. Bałamutek i Bałamutka najdosłowniej wzięły się z mojego Bambuska (unikając kryptoreklamy tak określam firmę produkującą super czułe myszy w postaci piórka).

Ale, oczywiście to bambuskowe piórko samo ich nie urodziło. Pozostają domysły. Piana morska? Kapusta? Czort wie. Dlatego mamy też wielki, żółty pytajnik.

Wiek żyj, wiek się ucz

almetyna

Bałamutki 8/28

Gratulujemy wszystkim naszym Drogim Gościom, którzy zaszczycili swoją obecnością uroczystość otwarcia Świetlicy w Bałamutni. 
Entuzjazm Państwa zachęcił nas do rozwijania działalności na kolejnych polach eksploatacji. Już dziś Uniwersytet Świetlicy powołuje Filię nr 0 z misją kształcenia ustawicznego dla wszystkich na Wydziale Filozofii Ustawicznej i Stosownej.  

Ogłaszamy nabór na Stosowne Warsztaty. Zapisy prowadzi się na okrągło, tutaj, w Komentarzach. Szczegóły na plakacie.
Nie przegap swojej szansy!

 

Laudacja w Świetlicy

almetyna

BAŁAMUTKI 7/28,

 

Z okazji otwarcia Świetlicy, Bałamutnia ma zaszczyt zaprosić Państwa na wykład inauguracyjny Pana Profesora pod znamiennym tytułem  "Hamulce".
Laudację ku czci Bałamutki, ofiary ostatniego wypadku, wygłosi się również.

 

Wykładowi towarzyszy głęboka Myśl, czyli Słowo na Otwarcie, autorstwa Pana Profesora, Dziekana Świetlicowego Wydziału Filozofii Statystycznej:

Wypadki są statystycznie zawsze spowodowane błędami w hamowaniu.

 

Niektóre słowa są sprawcze

almetyna

BAŁAMUTKI 3/28

Na przykład "chrzczę cię". "Nadaję ci imię", to ja nadaję moim ludkom: Bałamutek i Bałamutka.

A co one na to? Zapytały:

–  Chcesz wiedzieć co to jest stoicyzm?

Sztuka stawiania babek z piasku

almetyna

Image and video hosting by TinyPic

Na pewnym forum była rozmowa, zdaje się w kontekście Berlin Biennale, do czego służy sztuka.

Tak sobie myślę, że jednak wiem do czego służy sztuka, a to co sobie myślę nie dotyczy tego Biennale, ani w ogóle problemu związków sztuki i polityki. Ani nawet stosunku obywateli do piękna, ani ich pojęć estetycznych.

 

Na początek uściślę temat. Sztuka to stosunkowo nowy wymysł. Jeszcze dwieście lat temu panowały duże rozbieżności poglądów na temat klasyfikacji sztuk. Taka sztuka medyczna, albo sztuka gry w polo też noszą tę ładną nazwę. I żeby tylko one.

Jak może pamiętamy, sztuka to po prostu kawałek. Zakłada istnienie jakiejś całości, dającej się pokawałkować i policzyć. Jeśli coś nie jest policzalne, jak na przykład piasek, to też można go porcjować (ale już nie pokawałkować) i te porcje zliczać, przy czym bez pojemnika się nie obejdzie.

 

Dochodzę więc do wniosku, że sztuka musi dać się konsumować bez opakowania, jako rzecz sama w sobie. Już to nasuwa możliwość uznania, że sztuka jest autoteliczna. Takie porównanie: rośnie sobie kwiatek, sam dla siebie sobie rośnie. A pszczółka sobie skorzysta. Co więcej poniesie korzyść dalej i coś  na czymś komuś zapyli, a ten ktoś coś potem zje i to się toczy i toczy, te różne korzyści.

Śmiało więc można zrobić jak większość i zapytać czy jednak nie najważniejszą funkcją sztuki jest jej użyteczność? 

 

I tu się mogę częściowo zgodzić. Z zastrzeżeniem, że jeśli nawet nie jest to funkcja najważniejsza, to przynajmniej jest to ważna możliwość, jak się ostatnio modnie mawia, opcja. 

 

Kwestię użyteczności sztuki zostawiam mądrzejszym od siebie. (Uwaga: żartuję). Zajmę się użytecznością twórczości, jako że jest to szersze podejście, bo twórczość, dziś często nazywana kreatywnością, była zawsze, a sztuka to już różnie. Tym co łączy wytwórców sztuki z innymi wytwórcami wartości jest właśnie twórczość. Każda rzecz może powstawać w sposób kreatywny lub tylko odtwórczy. Jeśli wsad kreatywny przewyższa wsad rutynowy, mamy twórczość. Pominę teraz te wytwory twórczości, które powstają z powodów wyłącznie użytkowych, ponieważ ich ewentualna wartość autoteliczna jest celowo trzeciorzędna. Skupię się na wytworach artystycznych i umysłowych jakie powstają bez niczyjego zamówienia, na pozór bez sensu.

I tu jest sedno: chodzi jednak o sens. Sens jest czymś nadanym z zewnątrz, sam z siebie nie istnieje.

Twórczość jest po to, żeby twórcy byli szczęśliwi.

© Almetyna blox
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci